Okula Uyum Sürecinde Velilere Öneriler


KLİNİK PSİKOLOG AYŞENUR ÖZMEN

OKULA HAZIRLIK SÜRECİNDE VELİLERE ÖNERİLER

 

     Sevgili velimiz, çocuklarımız ihtiyacı olan yaşam deneyimleri ve becerileriyle donanımlı olarak dünyaya gelmez. Bu becerileri ancak sevgi ve ilgi desteğinin olduğu bir ev ve okul ortamında kazanır. Evladınızın bu sürece en sağlıklı ve kolay bir şekilde uyum sağlayabilmesi adına elimizden geleni yapacağımıza inanmanızı; güven ve işbirliği desteğinizi esirgememenizi temenni ediyoruz... Çocuklarımızın okul öncesi eğitim sürecinde ailedeki herhangi bir bireyin en ufak tereddütü, beden dili; çocuğun okula uyum sürecini etkileyen en temel faktörlerdendir. Bu süreci sağlıklı ve kolay geçirebilmek adına bazı önemli noktaları sizlerle paylaşmak istiyoruz:

Okul günü mutlu ve sakin bir tutum sergileyin.

Oryantasyon süreci sonrasında çocuğu okula götürecek kişi çocuğun kolayca ayrılabileceği biri olmalı. Bu konuda en iyi fikre sizler sahipsiniz, size güveniyoruz.

  Çocuğunuzu önceden bilgilendirin. Ayrı kalacağınızı gizlemeyin.Okul hakkında zihnindeki belirsizlikleri giderin.

  Çocuğunuzu okula bırakırken vedalaşmaları olabildiğince kısa tutun. Kapıda el sallama gibi süreci uzatacak eylemlerden mümkün mertebe kaçınmalısınız.

  Anne-baba olarak kendi duygularınızı kontrol edin. Kaygı ve korku en bulaşıcı duygulardır. Kaygılı anne-baba kendi kaygısını çocuğa bulaştırır ve bu da çocuğun okula uyum sürecini zorlaştırır. Eğer sizi endişeli görürse; kendi korkularının ne kadar yerinde olduğunu doğrulamış olursunuz ve bu da çocuğun korku duygusunu pekiştirir. Rahat ve sakin kalmaya çalışın.

  Çocuğunuza güven ve cesaret verin. "Herşey yolunda gidecek, güzel bir gün geçirecek yeniden eve döneceğiz." "Buralardayım" "Çıkışta seni alacağım" gibi cümlelerle sakinleştirin.

Çocuğunuzla birlikte okula gelin. Sonraki günler kademeli olarak çocuğunuzu sınıfında yalnız bırakmak için öğretmeni ile işbirliği içinde hareket edin. Sınıfa annelerin çıkmadığını; okulda kuralların olduğunu hatırlatın. Kuralların olduğu yerde düzen ve sakinlik olur.

  Okula gitmek istemeyerek ağlayan çocuğu suçlamayın. Korkusu ve gözyaşlarıyla alay etmeyin. Asla akranlarıyla kıyaslamayın.

"Evet haklısın. Değişik, kalabalık bir ortam seni biraz endişelendirdi/korkuttu. Şimdi yarının güzel geçmesi için seni nasıl rahatlatabiliriz?" gibi sorularla yardımcı olmaya çalışın. Ancak çocuğunuzun "beni okula götürme" talebi karşısında okula gitmek durumunda olduğunu kararlı bir biçimde vurgulayın ve bu tutumunuzdan asla vazgeçmeyin.

  Ona bu süreci sadece kendisinin değil akranlarının da yaşayabileceğini söyleyebilirsiniz.

Soğukkanlı ve kararlı olun. Okulun evdeki durum ve ilişkiler açısından kayıplara yol açmayacağını vurgulayın.

  Okul dönüşü çok soru sormayın. Kendisi anlatırsa dikkatle dinleyin, asla sorgulamayın.

  Okulun ilk günleri yaşanabilecek isteksizliğin zamanla ortadan kalkacağına inanın ve sabırla çocuğunuzu okula göndermeye devam edin. İlk günler devamsızlık yaptırmamaya özen gösterin. İstikrarlı yaklaşım çocuğunuz için en sağlıklı davranıştır.

 

Bundan emin olun. İşbirliği ile hep birlikte…                                                                                     

 

Klinik Psikolog Ayşenur ÖZMEN